سقوط نرخ دلار با هجوم ارزهای خانگی به چهارراه استانبول

قیمت های ارز حدود دو تا سه هزار تومان امروز در حال سقوط و نیز بازار دلالان شلوغ است.
خبرنگار ایرنا استان تهران بعدازظهر امروز عازم چهارراه استانبول و میدان فردوسی شد تا وضعیت میدانی فعالیت صرافی ها و خرید و فروش ارز توسط دلالان را گزارش کند.
ابتدای حضور خبرنگار ایرنا دلالان و برخی صرافی ها قیمت دلار را ۱۶ هزار و ۱۰۰ تومان اعلام می کردند و این درحالی بود که تا پیش از ظهر، قیمت این ارز حدود ۱۸ هزار تومان گزارش شده بود.
هنوز یک ساعت از حضور خبرنگار ایرنا در خیابان فردوسی نمی گذشت که با ورود بیشتر فروشندگان خانگی به بازار، قیمت دلار به کمتر از ۱۵ هزار تومان ریزش کرد؛ این روند همچنان ادامه یافت به طوری که اکنون قیمت ها به کمتر از ۱۴هزار تومان رسیده است.
یکی از حاضران به خبرنگار ایرنا گفت: به علت سقوط یکباره قیمت ارز، فروشندگان(دلالان) بازار را رها و محل را ترک کردند تا بیشتر ضرر نکنند.

** پای صحبت عمو حسین
خبرنگار ایرنا در ادامه به یکی از دلالان کهنه کار ارز که با عنوان «عمو حسین» شناخته می شود برخورد؛ فردی بالای ۶۰ سال که وقتی خود را مقابل خبرنگار ایرنا دید سعی کرد بخشی از سفره گلایه هایش را باز کند.
او درباره نوسانات نرخ ارز گفت: «همه این نوسانات جنگ روانی است برای خراب کردن بازار؛ قیمت را پایین می کشند تا مردم برای فروش هجوم بیاورند.»
این دلال که اصرار داشت دولت را مقصر این وضعیت بازار ارز معرفی کند، افزود: البته چند نفر آدم پولدار هستند که در این وضعیت با کارهایشان جیب ملت را خالی و جیب خودشان را پر می کنند.

** صرافی های منفعل
به گزارش خبرنگار ایرنا، بیشتر صرافی های محدوده چهارراه استانبول تا میدان فردوسی یا خرید و فروش ارز انجام نمی دادند یا قیمت های درج شده روی تابلوهایشان با قیمتی که حضوری اعلام می کردند، متفاوت بود.
این درحالی بود که بعدازظهر امروز بیشتر حاضران در این محل به دنبال فروش ارز بودند و دلالانی را جست و جو می کردند که ارزهایشان را با نرخ بیشتری بخرد.
خبرنگار ایرنا در مدت حضور خود در این محل با خریداران ارز مواجه نشد و حاضران نیز می گفتند که دلالان اصلی به دنبال سقوط قیمت های ارز، محل را ترک کرده اند و امروز فعالیت ندارند بلکه تعداد محدودی دلال خرده پا در محل حاضرند.
برپایه گزارش گروه اقتصادی ایرنا ریزش نرخ ارزهای عمده و انواع مسکوکات طلا از صبح امروز در پی ورود ارزهای خانگی به بازار تا عصر ادامه یافت و هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید نیز ۲۵۰ هزار تومان ارزان شد.
به گزارش ایرنا طی چند روز اخیر هیات دولت محدویت های ورود ارز مسافر به کشور را برداشت و نیز خرید و فروش ارز توسط صرافی های دارای مجوز را آزاد اعلام کرده است.